Domowe biuro

domowe biuro - home office

Dzięki internetowi możemy dziś pracować bez wychodzenia z domu. Tak zwana telepraca jest coraz popularniejsza nie tylko na całym świecie, w krajach rozwiniętych pod względem technologicznym, ale również w Polsce. Można wymienić wiele zawodów, które z powodzeniem mogą być wykonywane bez potrzeby sterczenia w korkach w drodze do pracy, jak np. graficy i projektanci stron www, pisarze i dziennikarze, księgowi, właściciele sklepów internetowych oraz wiele innych.

Praca w domu ma pewne wady i zalety. Z pewnością jedną z wad takiej formy pracy jest trudność w oddzieleniu czasu poświęconego na zajęcia zawodowe od obowiązków domowych. Trudno w takich warunkach rzeczywiście spędzić te 8 godzin w wyznaczonych ramach jednym ciągiem, skutkiem czego sporo osób pracujących w domu tak naprawdę pracuje od rana do wieczora. Natomiast nie są oni w ciągu dnia uwiązani do biurka, mogą w razie potrzeby wyskoczyć załatwić jakąś ważną sprawę na mieście albo zostać z chorym dzieckiem w domu czy wyprowadzić psa.

Dobrym rozwiązaniem jest mimo tego stworzenie sobie w domu jakiegoś kąta, który dedykowany byłby pracy. Miejsca gdzie można postawić komputer i inne niezbędne przybory, dokumenty itp. Czegoś co w jakiś sposób oddzielone jest od pozostałej przestrzeni domowej by można było skupić się na obowiązkach. Organizując taki kąt możemy dostosować go do własnych preferencji i wybrać takie meble jakich potrzebujemy. Przecież dość często pracownicy stacjonarni zmuszeni są do spędzania czasu pracy przy meblach najtańszych, które bynajmniej nierzadko w ogóle się do tego nie nadają. Niejedno mieszkanie w Polsce jest dość ciasne i nie sposób wyodrębnić w nim całkiem osobne pomieszczenie, w którym dałoby się zrobić domowe biuro. Często jednak możliwe jest wydzielenie paru metrów z pomieszczenia większego zasłaniając je ściankami działowymi lub parawanami (coś na kształt garderoby), albo skorzystanie z przestrzeni, która byłaby nieużywalna w innym celu jak np. miejsce pod schodami.

Pracodawcy często niezbyt przychylnie patrzą na osobiste przedmioty jakimi pracownicy ozdabiają swoje biurka, natomiast u siebie w domu możesz postawić na nim cokolwiek na co masz tylko ochotę. Miej na uwadze, że w swoim domowym biurze spędzać będziesz długie godziny w trakcie dnia, dlatego postaw na wygodę. Oczywiście nie musisz od razu kupować najdroższych mebli, możesz sukcesywnie zastępować to co już masz czymś lepszej jakości.