Można dbać o środowisko urządzając mieszkanie

Gdy żyje się w szczególnie zindustrializowanym rejonie Polski to zaczyna się skupiać istotniejszą troskę na środowisku, w jakim się żyje. A niełatwo jest zakwestionować, że województwo śląskie to region z jakim ciężko skonfrontować wschodnie obszary kraju, gdzie przyroda nie jest jeszcze w taki sposób zniszczona. Smog jest u nas na porządku dziennym, wytyczne zanieczyszczenia powietrza nagminnie są przekroczone, dokoła widać kominy fabryk oraz szyby kopalniane. Podobny stan rzeczy skutkuje tym, iż życie mieszkańców Górnego Śląska w dużo większym zakresie jest pod wpływem przemysłu.

Jeden z moich kuzynów jest stolarzem i jakiś czas temu dostał oryginalne zamówienie od jednego trochę nawiedzonego ekologa. Tenże klient planował zaaranżować swój nowy apartament, jednak jego celem było, aby wyposażyć je w jak najbardziej proekologiczne rozwiązania. O ile ktokolwiek pasjonuje się nieco ekologią to musi wiedzieć, że bardziej pozytywne dla przyrody jest przekształcenie którychkolwiek z już wyprodukowanych wyrobów, niż wykonanie następnych, bo każdorazowo fabrykacja kolejnej rzeczy związana jest ze wzrostem zatrucia powietrza. Zatem też ten człowiek chciał żeby mu wykonać meble z używanych palet spedycyjnych zamiast kupować nowe sprzęty z supermarketu. Stolarzowi to w końcu wszystko jedno, wykonanie mebli z palet jest przecież łatwiejsze aniżeli takich tradycyjnych mebli jakie wyszukać można w składach meblowych. Zleceniodawca mojego kuzyna przytargał ze sobą niemało zdjęć modelowych mebli, które wynalazł w Internecie (ponieważ obecnie istnieje moda na tego rodzaju meble) oraz poprosił o zbudowanie porównywalnych.

Początkowo należało niezaprzeczalnie odnaleźć używane palety, które miały zostać półproduktem do wykonania tych mebli. Starczyło odwiedzić kilka punktów skupu oraz sprzedaży używanych palet (np. tutaj) i prędko kuzyn dysponował paletami do wykonania sprzętów na zamówienie tegoż odbiorcy. Niekwestionowanie próbował wybierać takie mniej uszkodzone palety, lecz nie było z tym większych problemów bo w końcu niejednokrotnie do takich skupów trafiają niemalże nowe palety, jakich drewno jest ciągle zdrowe więc można z nich sporządzić autentyczne rarytasy. Dodatkowo trzeba było dokupić kilka kształtowników oraz jakichś okuć, trochę nóżek i kółeczek z metalu czy temu podobne utensylia i można było podejść do budowania mebli.

Człowiek może się zdziwić co też można stworzyć z tak zwyczajnego obiektu jak paleta drewniana. Niejednej osobie do głowy by nie przyszło iż meble z nich poczynione będą wyglądać tak wyszukanie oraz estetycznie. W końcu większość ludzi zwyczajnie rąbie używane palety do ogrzewania w piecu. Ostatecznie klient od mebli był niesamowicie uszczęśliwiony i obiecał, że zarekomenduje kuzyna swoim kolegom, którzy również są ekologami.