Nowoczesne latarnie metalowe

latarnie metalowe srebrne

Nowoczesne trendy w oświetleniu wnętrz lubią przeplatać nowoczesność z tradycją. Przez ostatnie kilka lat zaobserwowaliśmy na przykład duży postęp w przypadku żarówek. Zmuszeni przez przepisy podyktowane przez Unię Europejską musieliśmy porzucić tradycyjne żarówki na rzecz energooszczędnych, które okazały się mimo wszystko nie spełniać norm w zakresie ekologii (formalnie rzecz biorąc nic by się nie stało gdyby wszyscy po zużyciu odnosili je do punktów zbiórki odpadów wtórnych, ale większość ludzi tego niestety nie robi) gdyż zawierają sporo szkodliwych substancji. Ponadto nie każdy lubi światło z takich żarówek. Zastępują je aktualnie znacznie oszczędniejsze żarówki oparte na technologii LED. Niejeden z nas, a przynajmniej kwestia ta obejmuje nieco starszych, tęskni za bardziej nastrojowym i nie tak technicznym światłem jakie dawały stare żarówki. Ich światło jest bardziej żółtawe, podobnie jak światło świec, do których ludzie przyzwyczajali się przez setki lat.

Aktualnie jednak zauważyć można właśnie trend w kierunku wykorzystania świec do okazjonalnego przyświecania sobie po zmroku. Światło świec nie męczy w dużym stopniu wzroku, natomiast jest z nimi jeden zasadniczy problem, a mianowicie strasznie brudzą i niełatwo jest pozbyć się zaschniętego wosku. Znaleziono jednak i na to radę czego efektem jest rosnąca popularność latarni odwołujących się do przeszłości. Latarnie takie wykorzystamy nie tylko we wnętrzu, ale możemy sobie przyświecać nimi także w ogrodzie. Ilość światła jaką mogą nam zapewnić zależy od wielości latarni, a tym samym ilości świec jakie się w takiej latarni zmieszczą.

Dzisiejsze latarnie korzystają ze zdobyczy techniki i mogą być zrobione z wielu materiałów jakie mamy teraz do dyspozycji. Dużą popularnością cieszą się na przykład latarnie metalowe, które najczęściej zrobione są z aluminium. Metal daje wiele możliwości dekoracyjnych dzięki odpowiedniemu formowaniu i łatwości pokrywania odpornymi na temperaturę farbami (zatem można kupić takie latarnie metalowe w różnych kolorach), aczkolwiek myślę że srebrne latarnie metalowe najlepiej komponują się w nowoczesnych wnętrzach stawiających na minimalizm. Latarnie metalowe pomalowane na inne kolory pasują bardziej do wnętrz stylizowanych w nurtach odwołujących się do przeszłości.

Rzecz jasna latarnia nie zastąpi nam lampy, szczególnie gdy chcemy poczytać książkę albo gazetę, ale nie taka jest jej rola. Głównym powodem, dla którego kupujemy latarnie metalowe jest atmosfera jaką wprowadzają do wnętrza, taki lekki powiew tajemnicy gdy nie wszystko jest widoczne, a duża część pomieszczenia tonie w zmroku. Najwięcej sprzedaje się ich właśnie zimą, wtedy gdy dni są krótsze i potrzebujemy więcej światła, a dodatkowo świetnie spisują się np. w trakcie świąt jako dekoracja.